Jakość powietrza w dowolnym miejscu powiatu sprawdzimy w… telefonie?
Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie grzewczym cały teren powiatu mieleckiego zostanie wyposażony w czujniki Airly. Chodzi o nowoczesne urządzenia, które mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych, ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Dzięki takim czujnikom można śledzić on line jakość powietrza w swojej miejscowości lub osiedlu.
Wstępną koncepcję instalacji takich urządzeń w powiecie mieleckim na ostatnim konwencie włodarzy gmin i starosty zaprezentowali przedstawiciele firmy Airly: Szymon Lasoń i Jurand Saternus. Podczas ożywionej dyskusji okazało się, że powinny to być nie tylko czujniki mierzące poziom pyłów, ale również gazu. Ten mieszany system – według przybyłych na spotkanie specjalistów z firmy Airly– jest również możliwy do realizacji, a dane pomiarowe uzupełniały by się wzajemnie.

Robert Pluta, przewodniczący konwentu, a zarazem wójt Padwi Narodowej, zaproponował, by sprawdzić możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Jeżeli to okaże się niemożliwe, rozpatrywany będzie wariant montażu finansowego gmin i starostwa. Projekt, według wstępnych koncepcji, byłby realizowany jeszcze w tym sezonie grzewczym, ale nie w tym roku.
Stajemy przed wyzwaniem, któremu musimy sprostać – komentował starosta Stanisław Lonczak. – Nie od dziś wiadomo, że zła jakość powietrza w naszym regionie jest powodem wielu groźnych chorób. Musimy wreszcie umieć ten problem diagnozować, musimy wiedzieć czym oddychamy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.