Dziś mija 72 lata od zamordowania Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora

Dziś (30.01) mijają 72 lata od tragicznej śmierci Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” i Konstantego Kędziora, legendarnych żołnierzy wyklętych ziemi mieleckiej i kolbuszowskiej.
Wojciech Lis urodził się w 1913 r. w Ostrowach Tuszowskich. Dowodził oddziałem partyzanckim, przez który przewinęło się około 160 osób. Przeprowadził ponad 200 akcji.

W sobotę wieczornica

Bali się go Niemcy, Sowieci, komuniści i okoliczni bandyci. Został zabity 30 stycznia 1948 r. wraz ze swym żołnierzem, Konstantym Kędziorem. Do mordu doszło w okolicach leśniczówki Pateraki. Zastrzelił ich śpiących Wojciech Paluch, agent UB. Dostał za to 2000 zł, błam świńskiej skóry i garnitur…

Na miejsce mordu pojechała grupa ubeków, która upozorowała potyczkę. Zwłoki wystawiono na widok publiczny, a potem po kryjomu zakopano na śmietniku Milicji Obywatelskiej w Mielcu. Szczątki bohaterów odnaleziono w 1992 r. i pochowano na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.
Dziś o godz. 18 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu odprawiona została uroczysta msza św. w intencji obu żołnierzy. W sobotę (01.02) o godz. 18.30 na cmentarzu parafialnym, przy ich grobie odbędzie się wieczornica. Wydarzenie to organizuje stowarzyszenie Patriotyczny Mielec.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.